Ašsko je jediný region, kde se po Bílé hoře udržely a rozvíjely evangelické sbory. V Aši a okolí byly stavěny v době baroka lutherské kostely, které kromě kostela v Aši (vyhořel v roce 1960) stojí dodnes. A dodnes jsou zde slouženy bohoslužby. Sborový výlet byl tentokrát určen pro všechny generace. Chtěli jsme si prohlédnout tyto unikátní stavby a připomenout si víru našich předků. Našim průvodcem byl bratr kurátor Jiří Stočes, který před časem spolu s bratrem Pavlem Falátkem vytvořil informační tabule k těmto kostelům. Výletu se zúčastnili členové našeho západního sboru, ale také spřátelených společenství.  Co jsme viděli, si můžete prohlédnout na fotografiích. (Ještě budou postupně doplňovány, tak jak je zpracovávají jednotliví fotografové.)

Vyjíždíme z Borského parku, čeká nás dvouhodinový přesun do Aše. Již po cestě se dozvídáme základní historické informace.

V Aši se k nám připojují sestry Kučerová a kurátorka sboru sestra Rusiniková

Prohlížíme si místo vyhořelého kostela, faru i sochu Martina Luthera.

 

Přejíždíme do Hranic, nejzápadnějšího města v ČR.

Bratr Jaroslav Brož nám k prohlídce hraje na varhany.

Část odpoledne strávíme v Podhradí: kostel Dobrého pastýře, bývalý zámecký park, zbytky Horního zámku. 

Zvlášť pro technicky založené účastníky zájezdu byla zajímavá prohlídka papírny v Doubravě.

Nejmladší kostel z roku 1907 podle plánů slavného berlínského architekta Otta Bartninga je v Mokřinách. Protože kostel využívá pravoslavná církev, varhany byly převezeny do plzeňského západního sboru. Ano, je to tak. Naše varhany pochází z Mokřin.

Účastníci zájezdu

Příspěvek byl publikován v rubrice Výlety. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.